top of page
Polecane

Rola zabawy w życiu i rozwoju dziecka

  • Rafał
  • 2 kwi 2016
  • 2 minut(y) czytania

Zabawa jest podstawową działalnością dziecka wykonywana dla własnej przyjemności opartą na udziale wyobraźni tworzącej nowa rzeczywistość. Ma duże znaczenie dla rozwoju psychicznego dziecka, aż do chwili rozpoczęcia nauki zajmuje najważniejsze miejsce w życiu dziecka. Nie kiedy uczniowie młodszych klasa poświęcają tyle samo czasu na zabawę, co na naukę.

W wieku 18 miesięcy - 2 lata przeważa zabawa samotna z wykorzystaniem różnych przedmiotów takich jak zabawki. Z punktu widzenia dziecka celem zabawy jest czysta przyjemność. Z punktu widzenia społecznego można zaobserwować wyraźną

sekwencję rozwojowa w zabawach dziecięcych w kolejnych latach życia dziecka. Miedzy 3 a 4 miesiącem życia pojawia się nowa umiejętność - celowe sięganie i chwytanie przedmiotów. Dziecko zaczyna samo szukać swoich zabawek, przyciąga je do siebie i manipuluje nimi tzn. potrząsa, przekłada z reki do reki. W tym wieku niemowlę bardzo lubi ,gdy dorosły bierze je do góry, chusta miarowo itp. Zabawy te oswajają dziecko z przestrzenią i pozwalają na oglądanie otoczenia z innej perspektywy. Zabawy typu: kosi kosi łapki, czy sroczka bogacą wiedzę dziecka o jego własnej budowie, wyrabiają umiejętność świadomego kierowania ruchem ciała. Zabawy te wprowadzają dziecko w dobry nastrój. Pod koniec 2 roku życia dziecko potrafi bawić się z dorosłymi w sposób zorganizowany. Popularna zabawa jest przebieganie dziecka z rozpostartymi ramionami od jednego rodzica do drugiego. Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie uświadamia mu pokonywanie przestrzeni. Zabawa w chowanego - szukanie przedmiotu lub szukanie osób.

W 3 roku życia dzieci najczęściej bawią się obok siebie niekiedy naśladując się nawzajem. Najczęściej są to zabawy tematyczne. Bogaci się zasób słownictwa w związku z czym łatwiejsza jest komunikacja z dorosłym. Początki zabaw twórczych (farby, plastelina itp.). Poprzez zabawę dziecko uczy się czynności samoobsługowych

- opieka nad lalką, gotowanie, karmienie, czynności higieniczne, ubieranie.

W 4 roku życia zabawa staje się uspołeczniona. Pojawiają się interakcje, współpraca z druga osobą. Zabawa jest najważniejszą czynnością podejmowana przez dziecko, przyjmuje bogate formy i już w tym okresie zaczynamy dzielić zabawy na:

  • Tematyczne - skłaniają do obserwacji świata i otoczenia. Zabawy te uczą nawyków i umiejętności, wyrabiają cierpliwość, dokładność i postawy społeczne.

  • Ruchowe - charakterystyczne dla wieku przedszkolnego (chodzenie, skoki, rzuty, pełzanie) zabawy te przyczyniają się do podnoszenia sprawności fizycznej i rozwoju psychomotorycznego dziecka. Zaspokajają naturalną potrzebę ruchu. Wprowadzają dziecko w dobry nastrój. Wyrabiają sprawność fizyczna , kształtują szybkość, siłę , zwinność, rozwijają umysł, wzbogacają wiedzę dziecka, utrwalają szereg pojęć. Rozwijają orientacje w przestrzeni. Zabawy ruchowe rozwijają w dziecku śmiałość , wytrwałość, wole zwycięstwa i liczenie na własne siły.

  • Konstrukcyjne - klocki , puzzle przestrzenne, domino itp. Uczą precyzji, cierpliwości, dokładności, wyobraźni.

Cechy charakterystyczne zabaw:

- jest działaniem swobodnym, podjętym dobrowolnie z własnej woli, nie pod przymusem i nie na skutek zewnętrznych poleceń.

- zabawa jest działaniem bezproduktywnym, bezinteresownym, działaniem dającym zadowolenie.

- zabawa odbywa się w określonym miejscu i czasie, cechują ją odrębność i ograniczenie przestrzenno-czasowe, dlatego ważne jest pozostawienie dziecku swobody co do tego gdzie, kiedy, jak i z kim się bawić. Zabawa ma w sobie element napięcia tzn. że zabawie towarzyszą emocje, zaangażowanie w to co się dzieje. Zabawa jest aktywnością ujętą w pewne normy, rządzą nią reguły stworzone przez dziecko stanowiące pewien porządek.

Tata & dziecko.com

Comments


Ostatnio dodane
Szukaj wg tagów 
Tata i dziecko

Tata & dziecko

© 2014 Tata & dziecko.

Informacje zawarte na stronie mogą pochodzić z różnych witryn sieci web.

bottom of page